O nas

Jesteśmy laboratorium zajmującym się mikrorozmnażaniem roślin akwariowych, czyli produkcją roślin in vitro. Do naszego powstania w ogromnej mierze przyczyniła się otwartość na pomysły młodych ludzi i zaraźliwa pasja nauki prof. SGGW dr hab. Wojciecha Burzy. Pragniemy mu gorąco podziękować za wszelką pomoc i poświęcony czas.

Produkcja naszych roślin odbywa się w specjalnych, kontrolowanych warunkach. Rośliny rosną przy odpowiednim oświetleniu, mają zapewnioną specyficzną temperaturę i wilgotność powietrza. Cały proces namnażania odbywa się w laboratorium kultur tkankowych w komorach laminarnych. Gwarantują one pracę w sterylnym środowisku.

Zanim roślina trafi do „opakowania” musi przejść długą drogę. Z naszej uprawy akwariowej wybieramy tylko najokazalsze i najzdrowsze rośliny. Dzięki starannej selekcji mamy pewność, że powielany w kolejnych etapach materiał roślinny będzie najwyższej jakości.

Proces sterylizacji, jako kolejny etap produkcji, odbywa się w roztworach różnych substancji likwidujących mikroorganizmy. Każdy gatunek rośliny ma inną wrażliwość na działanie tych środków. Dlatego niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich procedur dla poszczególnych gatunków. Sterylne już rośliny umieszczane są w żelu. Jest on specjalną pożywką, w skład której wchodzą odpowiednio dobrane mikro- i makroelementy, witaminy, cukry oraz hormony roślinne. Do zestalania pożywki używany jest agar.

Starannie zbilansowana pożywka z fitohormonami zapewni pobudzenie materiału roślinnego do produkcji nowych pędów. Dzięki takiemu zabiegowi z jednego fragmentu rośliny możemy uzyskiwać kilka nowych roślin, identycznych z rośliną macierzystą.

Raz wysterylizowane rośliny można powielać przez kilka miesięcy bez straty na jakości.

Po 3-4 tygodniach z małych fragmentów roślin uzyskujemy okazałe, wysokie pędy, identyczne genetycznie z roślinami matecznymi. W ten sposób zdrowe rośliny najwyższej jakości, wolne od wszelkich mikroorganizmów ( w tym wysoce niepożądanych zarodników glonów) są gotowe, aby trafić do Państwa akwariów.

in vitro rośliny w żelu
Laboratorium 313